NA SKRÓTY : 85 682 50 26

Projekt współpracy „Smaki łączą regiony” – Festiwal Smaków

0

Jak wspominaliśmy w poprzednim numerze biuletynu nasza Lokalna Grupa Działania realizuje projekt współpracy „Smaki łączą regiony”. W dniach 17 – 19 czerwca 2011 wraz z pięcioma innymi lokalnymi grupami działania tj. Echo Puszczy Bolimowskiej, Ziemia Chełmońskiego – Wielkopolska; Światowid – Wielkopolska, Gościniec 4 Żywiołów, Dolina Raby – Małopolska braliśmy udział w pierwszej odsłonie tego projektu –Festiwalu Smaków.

(01).JPG

Festiwal rozpoczął się w piątek uroczystym spotkaniem na Zamku w Wiśniczu. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo. Tam właśnie powstała pierwsza książka kulinarna w języku polskim „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw” Stanisława Czernieckiego. Na uroczystej kolacji inaugurującej projekt sześć grup LGD miało okazję bliżej się poznać. W projekcie wzięły udział koła gospodyń wiejskich, restauratorzy, kucharze. LGD  „Puszcza Białowieska” było reprezentowane przez Panie związane na co dzień z prowadzeniem agrokwater, ośrodków kultury i bibliotek: Annę Andrzejuk-Sawicką, Lenę Charkiewicz, Nelę Charkiewicz, Mirosławę Iwaniuk, Krystynę Mayer, Lucynę Pietruczuk oraz zarząd stowarzyszenia: Mirosława Stepaniuka – prezesa i Eugeniusza Kowalskiego – skarbnika.

(03).JPG

W sobotę, w Chrostowej, na terenie Zespołu Szkół w Dąbrowicy odbyła się „Biesiada Regionalna”. Od godzin porannych w pracowniach gastronomicznych przystąpiono do wielkiego gotowania potraw, które potem były prezentowane na biesiadzie jak również w niedzielę w Lanckoronie. W Dąbrowicy przeprowadzono konkurs na rosoły. Bezkonkurencyjny okazał się  rosół z kury zielononóżki kuropatwianej, podany z makaronem radziwiłłowskim, który przygotowali przedstawiciele LGD „Echo Puszczy Bolimowskiej”, jego głównym konkurentem był rosół wielkopolski od „Światowida” musiał jednak ustąpić pierwszeństwa o włos. Zaskoczeniem był również rosół z karpia podany przez Stowarzyszenie Ziemia Chełmońskiego. Nie pachniał rybą, nie smakował rybą i gdyby nikt nie wiedział z czego został ugotowany, mógłby – bez problemu – zaskoczyć niejednego wytrawnego smakosza.

(08).JPG

Po przeprowadzeniu konkursu i prezentacji potraw rozpoczęto biesiadę przy muzyce Kapeli Ludowej „Łapanowianie”. Gościem specjalnym projektu był redaktor naczelny portalu potrawyregionalne.pl Leszek Horwat oraz „Jasia Fasolowa” czyli Janina Molek z Tropia, która słynie z wyrafinowanego kunsztu gotowania oraz potraw z tzw. „Pięknego Jasia z Doliny Dunajca” fasoli zarejestrowanej na liście produktów tradycyjnych MRiRW. Podczas 3 dnia projektu uczestnicy zawitali w Lanckoronie na organizowanym przez LGD „Gościniec 4 Żywiołów” Jarmarku Świętojańskim. W otoczeniu przepięknego krajobrazu, na zboczu Góry Lanckorońskiej, wśród zabytków architektury otaczających  malowniczy rynek ustawiono szereg stoisk, na których wystawcy mogli zaprezentować swe regionalne specjały.

(17).JPG

Ten ostatni już dzień projektu zapoczątkowało „Forum Smaków – seminarium prezentujące działania podejmowane przez różne LGD w kierunku wsparcia rozwoju produktu lokalnego” z udziałem przedstawicieli lokalnych władz oraz ekspertów zajmujących się lokalnymi kulinariami. Prezes LGD  „Puszcza Białowieska” Mirosław Stepaniuk przedstawił prezentację pokazującą w jaki sposób LGD, bazując na gospodarstwach agroturystycznych, wspiera i promuje produkty lokalne i tradycyjne na swoim terenie oraz zaprosił inne LGD do dalszej współpracy  mającej na celu promocję naszego regionu. W czasie gdy w siedzibie LGD „Gościniec 4 Żywiołów” odbywała się konferencja, na Rynku rozpoczęto degustację przygotowanych dzień wcześniej dań.

(14).JPG

Niełatwe zadanie stanęło przed jury gdyż do degustacji przedstawiono ponad 40 potraw i produktów, w czterech kategoriach: smarowidło, zupa, drugie danie i deser. Jury w składzie: Olga Gałek, Zofia Oszacka (wójt Lanckorony), Elżbieta Tomczyk-Miczka (Małopolska Organizacja Turystyczna), Leszek Horwat – przewodniczący (redaktor naczelny portalu potrawy regionalne.pl), Paweł Szczęśniak (restauracja „Guliwer”), Jan Wacławski (wójt Stryszowa), Wacław Wądolny (wójt Mucharza), po ponad godzinnej debacie postanowili przyznać:

Smarowidło: I miejsce – smalec LGD „Dolina Raby” (przygotowany przez KGW z Grabia), II miejsce – zestaw smarowideł LGD „Ziemia Chełmońskiego”, wyróżnienie – zestaw smalców „Gościniec 4 Żywiołów”;

Zupa: I miejsce – chłodnik LGD „Ziemia Chełmońskiego”, II miejsce – Chrzanówka LGD „Gościeniec 4 Żywiołów”, wyróżnienie – rosół z kluseczkami LGD „Dolina Raby” (przygotowany przez KGW z Olchawy);

Drugie danie: gęsina z kaszą LGD „Ziemia Chełomońskiego”, II miejsce – szynka w cieście LGD „Echo Puszczy Bolimowskiej”, wyróżnienie – kluski LGD „Puszcza Białowieska”

Deser: I miejsce – „Marcinek” LGD Puszcza Białowieska”, II miejsce – placek z rabarbarem LGD „Światowid”, wyróżnienie zestaw ciast dawnych LGD „Dolina Raby” (przygotowany przez KGW  z Grabia).

Natomiast „Lanckoroński Aniołek Potraw Regionalnych” trafił do LGD „Światowid” za anielski smak wielkopolskich zrazów z kaszą i burakami.

Po konkursie odbył się koncert kapeli folkowej „Transkapela”, który porwał publiczność w świat folkloru.

(16).JPG

Potrawy kuchni podlaskiej cieszyły się wielkim uznaniem wśród gości jarmarku. Nasz Marcinek był nie tylko niekwestionowanym zwycięzcą wśród jurorów, ale wzbudzał też zachwyt wszystkich odwiedzających nasze stoisko, czego dowodem było szybkie zniknięcie sporych zapasów jakie zawieźliśmy do Lanckorony. Jedną z milszych niespodzianek było też uhonorowanie naszych Pań, przez dziennikarzy z krakowskich mediów, wyróżnieniem za najmilszą obsługę gości. Być może już wkrótce pojawią się u nas masowo goście z Małopolski szukający zapamiętanych w Lanckoronie, kuszących smaków i naszej gościnności. Liczymy na to.

Udostępnij

Skomentuj artykuł