NA SKRÓTY : 85 682 50 26

Debata publiczna w Pałacu Prezydenckim

0

14 lipca 2011 r. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w ramach Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju” odbyło się spotkanie na temat: „Małe projekty – wielka sprawa. Stan wdrażania małych projektów oraz możliwości usprawniania ich realizacji”. W debacie udział wzięli przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z całej Polski, jak również przedstawiciele beneficjentów małych projektów oraz przedstawiciele urzędów marszałkowskich.

W czwartkowym spotkaniu wzięło udział około 180 osób. Byli to głównie przedstawiciele lokalnych grup działania z całego kraju oraz urzędów marszałkowskich. W debacie uczestniczyła również reprezentacja Województwa Podlaskiego w tym przedstawiciel naszej Lokalnej Grupy Działania – Prezes Zarządu Mirosław Stepaniuk. Lokalna Grupa Działania Puszcza Białowieska, jako jedna z czterech w kraju miała okazję publicznie zaprezentować swoje doświadczenie w zakresie realizacji małych projektów.

 

Konferencję otworzył Szef Kancelarii Prezydenta, Jacek Michałowski. Pierwsza część spotkania dotyczyła wymiany doświadczeń w zakresie realizacji małych projektów. Następnie omówiono temat współpracy pomiędzy regionalnymi sieciami lokalnych grup działania. W trzeciej części przedstawiono program LEADER w perspektywie 2014-2020.

Mieszkańcy wsi powinni angażować się w różne inicjatywy lokalne, które poprawiają jakość życia na wsi – powiedział szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski otwierając debatę. Jego zdaniem, dobrobyt wsi zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo zaangażują się mieszkańcy w realizację wspólnych przedsięwzięć. Przypomniał, że jest to już trzecie spotkanie, poświęcone tematyce wiejskiej, które odbywa się w ramach Forum Debaty Publicznej pod patronatem Prezydenta RP.

 

Program Leader ma wspierać inicjatywy oddolne, ale – jak mówili uczestnicy spotkania – jest on trudny do realizacji, gdyż pozyskanie pieniędzy jest skomplikowane. Przede wszystkim zwrot środków następuje dopiero po zrealizowaniu projektu, oznacza to, że najpierw trzeba wyłożyć własne pieniądze, a to jest barierą – informowali przedstawiciele LGD.

Wdrażamy program Leader czwarty rok, miał on być przeznaczony dla inicjatyw społecznych chcących zaktywizować środowiska lokalne (…) mamy wrażenie, że program idzie w złym kierunku, możliwości są niewykorzystane – mówił Wójt Gminy Inowrocław (LGD Czarnoziem na Soli). – Wniosek jest za obszerny (15 stron), wymagane jest dużo zaświadczeń i załączników, procedury są zbyt skomplikowane, a rozpatrywanie wniosku za długie. Dodatkowo nabór wniosków jest tylko raz w roku.

O tym, że wniosek jest trudny do wypełnienia, informował także prezes LGD Puszcza Białowieska. Dodał, że choć instrukcje są obszerne, to beneficjenci i tak mają problem, co można zaliczyć do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Wierzymy w to, że małe projekty są kluczem do wielkich przemian na wsi, wyzwalają dużo entuzjazmu u mieszkańców, którzy się w nie zaangażują, aczkolwiek system, w którym funkcjonują ma wiele wad – podkreśliła przedstawicielka LGD Dorzecze Słupi. Jej zdaniem, jest zbyt duże obciążenie biurokratyczne i zbyt skomplikowane procedury. Poinformowała, że w jej regionie projekty dotyczą głównie turystyki, a więc budowy przystani wodnych, tras rowerowych czy promocji różnych imprez.

Wniosek jest trudny do wypełnienia, sprawia to problemy nawet pracownikom, którzy tym zajmują się na co dzień – przyznał urzędnik z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Dodał, że z tego powodu ok. 1/3 projektów nie uzyskuje dofinansowania. Uważa on jednak, że trudno uprościć formularz wniosku, bo wiąże się to z koniecznością zmian różnego rodzaju aktów prawnych, a to wymaga czasu. Ale, jego zdaniem, można przeszkolić uczestników LGD, którzy mogliby lepiej wypełniać formularze.

To tylko niektóre wypowiedzi uczestników debaty. Pełne materiały z Konferencji dostępne są pod tym linkiem:

http://www.prezydent.pl/fdp/potencjal-obszarow-wiejskich-szansa-rozwoju-/materialy/

Udostępnij

Skomentuj artykuł