NA SKRÓTY : 85 682 50 26

Festyn archeologiczny w Zbuczu

0

9 września w miejscowości Zbucz (Gmina Czyże) odbył się V Festyn Archeologiczny Grodzisko 2007, zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania „Puszcza Białowieska” przy współudziale Wójta Gminy Czyże oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach. Organizatorów wsparli partnerzy:Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Stowarzyszenie Starożytników w Warszawie oraz Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia.

(2).JPG

 Przedsięwzięcie rozpoczęło się o godzinie 11:00. Mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody Wczesnośredniowieczne Grodzisko we wsi Zbucz odwiedziło bardzo wielu gości. Program imprezy był na tyle bogaty, że każdy z pewnością mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.Przede wszystkim w czasie Festynu odbyło się uroczyste podsumowanie II cyklu warsztatów archeologicznych pt. „ Odkryjmy swoją przeszłość”, jakie odbywały się na terenie Grodziska w Zbuczu od 20 sierpnia do 9 września. Można było zwiedzić teren wykopalisk i poznać jakich odkryć dokonano na miejscu.

(4).JPG

 Dużym zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonej publiczności cieszyły się walki wojów i łuczników. Zaprezentowana została także drużyna konna oraz odbył się targ niewolników z udziałem publiczności. Aby wszyscy zgromadzeni mogli dokładnie obejrzeć Grodzisko we wsi Zbucz, zorganizowano możliwość przelotu balonem na uwięzi. Co odważniejsi mogli także spróbować swoich sił na ścianie wspinaczkowej i strzelnicy i w ten sposób przybliżyć sobie zasady zdobywania i obrony średniowiecznego grodu.

 (9).JPG

 W czasie Festynu odbyło się wiele konkursów dla publiczności. Przede wszystkim tradycyjnie jak w poprzednich latach zorganizowano Otwarte Mistrzostwa w Rzucie Chomątem. Chętnych do udziału nie brakowało. Przedsięwzięcie uświetniły występy zespołów artystycznych, między innymi: Zbuczanki, Czyżowianie, Kuranty oraz gwiazda Festynu – zespół folkowy Czeremszyna z Czeremchy.

(7).JPG

 W programie nie zabrakło również pokazów rzemiosła średniowiecznego. Goście poprzez wykłady i praktyczne pokazy mogli poznać pracę kowala, garncarza, zielarza, rzeźbiarza, hafciarza. Zaprezentowano także dawne, może już troszkę zapomniane zawody: kaletnictwo, szewstwo, farbiarstwo, tkactwo. Można było także posmakować dawnego jadła oraz poznać średniowieczne obrzędy i wróżby. V Festyn Archeologiczny zakończył się pokazem sztucznych ogni oraz zabawą ludową.

 Festyn odbył się w ramach projektu „Kraina Żubra – Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich w Regionie Puszczy Białowieskiej w oparciu o walory przyrodnicze i kulturowe” finansowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, Działanie 2.7 „Pilotażowy Program Leader+”.
Udostępnij

Skomentuj artykuł