Rodzaje kwalifikowanych operacji w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”:
- Budowa, przebudowa, remont lub wyposażanie budynków publicznych
i obiektów małej architektury, pełniących funkcje publiczne, rekreacyjne, sportowe i społeczno – kulturalne, w tym świetlic i domów kultury, z wyłączeniem przedszkoli i żłobków. - Budowa, przebudowa lub remont obiektów sportowych, ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, placów zabaw, miejsc rekreacji oraz obiektów sportowych, z wyłączeniem sal sportowych, przeznaczonych wyłącznie dla szkół lub przedszkoli;
- Zakup towarów służących przedsięwzięciom związanym z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych lub tradycyjnych zawodów.
- Związane z kształtowaniem obszarów o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, sprzyjających nawiązywaniu kontaktów społecznych, ze względu na ich położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne, w szczególności poprzez odnawianie lub budowę placów parkingowych, chodników lub oświetlenia ulicznego.
- Urządzanie i porządkowanie terenów zielonych, parków lub innych miejsc wypoczynku;
- Budowa, przebudowa lub remont małej infrastruktury turystycznej.
- Zagospodarowania zbiorników i cieków wodnych w celu rekreacji lub poprawy estetyki miejscowości.
- Rewitalizacji budynków wpisanych do rejestru zabytków lub objętych wojewódzką ewidencją zabytków, użytkowanych na cele publiczne oraz obiektów małej architektury, odnawiania lub konserwacji lokalnych pomników historycznych i miejsc pamięci.
- Zakup i odnawianie obiektów charakterystycznych dla danego regionu lub tradycji budownictwa wiejskiego i ich adaptacji na cele publiczne.
- Budowa, przebudowa, remont lub wyposażanie obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów i usług, w tym: pawilonów, punktów wystawowych, sal ekspozycyjnych lub witryn.
- Odnawianie elewacji zewnętrznych i dachów w budynkach architektury sakralnej wpisanych do rejestru zabytków lub objętych wojewódzką ewidencją zabytków i odnawiania cmentarzy wpisanych do rejestru zabytków.
- Wyburzenie i rozbiórka zdewastowanych obiektów budowlanych w celu uporządkowania terenu w miejscowości, jeżeli niemożliwe jest ich odnowienie i dalsze użytkowanie – w zakresie koniecznym do realizacji operacji wymienionych w pkt 1-11.
Koszty kwalifikowalne związane z operacją obejmują koszty zakupu:
- usług budowlanych;
- materiałów budowlanych;
- innych materiałów i usług bezpośrednio związanych z realizacją operacji, w tym materiałów wykończeniowych, usług montażowych i wykończeniowych, usług porządkowych lub transportowych;
- wyposażenia obiektów wchodzących w zakres operacji, w tym urządzeń, mebli lub innych elementów wyposażenia służących realizacji celów operacji;
- wieloletniego materiału roślinnego służącego realizacji operacji.
Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się także koszty podatku od towarów i usług, zgodnie z rozporządzeniem Rady 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 277 z 21.10.2005) – nie dotyczy gmin i jednostek kultury.
Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się także koszty ogólne, które są bezpośrednio związane z przygotowaniem i realizacją operacji, w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych operacji, obejmujące koszty:
a) przygotowania dokumentacji technicznej operacji, w szczególności:
- kosztorysów,
- projektów architektonicznych lub budowlanych,
- ocen lub raportów oddziaływania na środowisko,
- dokumentacji geologicznej lub hydrologicznej,
- wypisów i wyrysów z katastru nieruchomości;
- usług geodezyjno – kartograficznych;
- usług rzeczoznawcy majątkowego;
b) opłat za patenty lub licencje;
c) sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego i związane z kierowaniem robotami budowlanymi;
d) przygotowania innych dokumentów niezbędnych do realizacji operacji.