NA SKRÓTY : 85 682 50 26

Śladem alzackiej przyrody i kultury

0

W dniach od 3 do 10 listopada 2014 roku przedstawiciele LGD PB, wybrani w drodze naboru, gościli we Francji na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania GAL BRUCHE MOSSIG PIEMONT w ramach projektu współpracy związanego z obszarami leśnymi, cennymi w aspekcie przyrodniczym i kulturowym. Celem wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń i integracja społeczności dwóch współpracujących LGD-ów.

francja_01.jpg

Pierwszego dnia po przekroczeniu granicy francuskiej, polska delegacja udała się do miejscowości Schirmeck, a dokładnie do tamtejszego Biura Informacji Turystycznej doliny la Brouche(http://www.bruchevalley.com/en/), gdzie uczestnicy wizyty przygotowali witrynę ekspozycyjną przedstawiającą różnorodność obszaru Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska”.

francja_02.jpg

Wieczorem dyrektor biura, Pani Anna Katarzyna Ostertag, burmistrz miasta Shirmeck, radni miasta oraz przedstawiciele lokalnej prasy uroczyście otworzyli ekspozycję i serdecznie przywitali gości, tym  samym otwierając tydzień polskiej delegacji na ziemiach alzackich. Zaledwie chwilę po uroczystym  otwarciu, witryna ekspozycyjna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Nieoczekiwaną niespodzianką i wydarzeniem tegoż wieczoru stał się występ zespołu Czeremszyna, który swoją melodią wprowadził wszystkich w tajemniczą i rozkosznie nostalgiczną refleksję.

francja_03.jpg

Kolejny dzień w Alzacji przywitał polską delegację pięknym słońcem i rześkim porankiem. Pierwszym  punktem programu było zwiedzanie muzeum „Memorial”, poświęconego historii Alzacji i Mozeli i muzeum pastora Oberlin, pochodzącego z Alzacji pedagoga i działacza społecznego z XVIII wieku.

francja_04.jpg

Następnie przedstawiciele LGD PB uczestniczyli w prelekcji polsko-francuskiej poświęconej Puszczy Białowieskiej i tamtejszemu Lesie Masywu Donon. Prelegentem ze strony polskiej był Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka, Pan Grzegorz Bielecki, który w ciekawy sposób przedstawił unikalność Puszczy. Prelekcja zgromadziła szerokie grono zainteresowanych.

francja_05.jpg

Po długiej debacie kończącej prezentacje, otwarto wystawę poświęconą lasom na świecie, w tym: Puszczy Białowieskiej, Drzewom Senegalskim, Lasom Masywu Donon. Tegoż samego dnia wieczorem, podczas tradycyjnej, alzackiej kolacji dyrektor Biura Turystycznego przedstawiła lokalną politykę turystyczną.

francja_06.jpg

Harmonogram kolejnych dni skupiał się przede wszystkim na agroturystyce i przedsiębiorczości:

Wizyta w hodowli krów rasy Vosgienne w Belmont

francja_07.jpg

Wizyta u producenta konfitur w Ranrupt, która pozostawiła na kubkach smakowych polskiej delegacji słodkie wspomnienia….

francja_08.jpg

Wizyta w Sadach Marande w Saulxures, położonych na terenach górskich.

francja_09.jpg

Wizyta w agroturystcznym obiekcie Saulxures

francja_10.jpg

Wizyta w alzackiej winiarni

francja_11.jpg

Wizyta w wytwórni soków

francja_12.jpg

Wizyta studyjna w masywie górskim Donon i przepiękne widoki…

francja_13.jpg

Ostatnim punktem programu były trzydniowe Targi Turystyczne w Colmar, gdzie stoisko Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska” przyciągało rzesze zainteresowanych ofertą.

 

francja_14.jpg

Udostępnij

Skomentuj artykuł